JONA
Zpět

Články | Odborné | Média | Vlastní

Sledování efektu jízdy na koloběžce

Sledování efektu jízdy na koloběžce

Doc. MUDr. Jandová Dobroslava, Ing. Morávek Otakar

Pilotní studie sledující efekt jízdy na koloběžce na funkce pohybového systému. Sledování bylo provedeno pomocí medicínského expertního informační systému Computer Kinesiology na souboru seniorů a také na souboru obézních dětí. Sledován byl efekt jednorázové jízdy u seniorů. Obézní děti byly sledovány při lázeňském pobytu a vyhodnocován efekt jednorázové jízdy na koloběžce i efekt lázeňské léčby s přidaným koloběhem. Pilotní studie prokázala vhodnost zvolené metodiky pro sledování efektu jízdy na koloběžce a také příznivý efekt jak u jednorázové jízdy na koloběžce, tak i posílení efektu lázeňské léčby doplněné o koloběh.

Úvod

„O jízdě na koloběžce často slýchám, že je špatná a nevhodná pro osoby s bolestmi zad. Moje praktická zkušenost je však opačná. Svým klientům s bolestmi zad jízdu na koloběžce s úspěchem doporučuji. Zvláště osobám s potížemi   v bederní části páteře (když bylo vyloučeno závažné onemocnění). Rozhodl jsem se efekt jízdy na koloběžce ověřit pomocí diagnostické části systému Computer Kinesiology.“

Ing. Otakar Morávek, masér, sportovní instruktor, spoluautor systému Computer Kinesiology

 Na konferenci Vincenze Priessnitze konané v říjnu 2018 v Priesnitzových léčebných lázních v Jeseníku došlo k navázání spolupráce s firmou KOSTKA. Nabídli jsem prověřit efekt jízdy na koloběžce na pohybový systém. Vycházeli jsme ze zkušeností při sledování efektu chůze Nordic Walking, které jsme provedli v roce 2008 a publikovali v časopise Rehabilitace a fyzikální lékařství č. 2, 2011, s. 47–49..  

 Časová osa pilotní studie

Sledování proběhlo na dvou pracovištích. Seniory jsme sledovali testovali v Pohybovém centru Olomouc v květnu a srpnu 2019. Obézní děti byly sledovány při lázeňském pobytu v lázních Bludov v listopadu 2019.

 Cíle pilotní studie

Sledovali jsme dva hlavní cíle. Prověřit vhodnost naší metodiky na sledování efektu koloběhu, a především vyhodnotit vliv koloběhu na funkce pohybového systému. Při definování hypotéz, které jsme studií chtěli prověřit, jsme vycházeli z vlastních zkušeností a z informací publikovaných propagátory koloběhu.

Formulovali jsme tři základní hypotézy:

  • Hypotéza 1 - Jízda na koloběžce zlepšuje funkce pohybového systému.
  • Hypotéza 2 - Jízda na koloběžce zlepšuje funkci bederní páteře.
  • Hypotéza 3 - Jízda na koloběžce zlepšuje funkce kyčlí, kolen a kotníků.

Sledované soubory

Sledované soubory tvořily dvě skupiny probandů. První skupinu tvořili senioři a sledován byl jednorázový efekt jízdy na koloběžce. Druhá skupina byla tvořena obézními dětmi, které jsme sledovali při souběžném lázeňském pobytu v lázních Bludov. Vyhodnocován byl jednorázový efekt jízdy na koloběžce a také efekt lázeňské léčby.

Soubor seniorů

byl sledován ve dvou termínech. První skupina (3 muži a 17 žen) byla sledována 8.5.2019 v dopoledních hodinách. Druhá skupina (7 mužů a 18 žen) byla sledována 16.8.2019 v dopoledních hodinách. Celkem 45 probandů, 10 mužů a 35 žen. Jednalo se o dobrovolníky, kteří projevili o účast ve studii zájem. Převaha žen ve sledovaném souboru není překvapující, protože dlouhodobě klientelu, která navštěvuje naše provozovny Centra zdraví a MediCentra JONA tvoří téměř ze 70 procent ženy.

                              

Obr. č. 1 Věková struktura souboru seniorů                                                                                    Obr. č. 2 Rozložení BMI u skupiny seniorů

Věková struktura souboru seniorů je na obr. č. 1, průměrný věk této skupiny je 68 let. Index BMI skupiny seniorů se pohybuje u většiny probandů v pásmu normy, obr. č. 2.

Většina probandů, vzhledem k vyššímu věku, trpěla na chronické či opakované bolesti zad, nejčastěji v bederní oblasti, anebo postižení nosných kloubů dolních končetin. Někteří probandi byli po TEP kyčle, operace kolen nebo páteře. Většina probandů byla pohybově aktivní: kondiční cvičení, jóga, jízda na kole, plavání, pěší turistika, box apod. Jízdu na koloběžce v minulosti zkusilo 5 probandů ze souboru, zbývajících 40 probandů jelo na koloběžce poprvé v životě. Někteří probandi vyslovovali před jízdou obavy, zda jízdu vzhledem k svým pohybovým potížím zvládnou.

Soubor obézních dětí

na léčebném pobytu ve Státních léčebných lázních Bludov tvořilo 7 chlapců a 6 dívek. U tohoto souboru jsme kromě koloběhu sledovali i efekt lázeňského pobytu.  

       

 Obr. č. 3 Věková struktura souboru obézních dětí                                                            Obr. č. 4 Rozložení BMI u skupiny obézních dětí

 Metodika testování

Pro sledování změn funkcí pohybového systému po jízdě na koloběžce byl použit medicínský expertní informační systém Computer Kinesiology (CK), software z úrovně CK Profi. Computer Kinesiology je systém pro diagnostiku a návrh postupu léčby funkčních poruch pohybového systému. Základní části systému CK jsou testovací (diagnostická), vyhodnocovací a návrhová část. K testování byla použita diagnostická část systému Computer Kinesiology a výstupy vyhodnocovací části. Nebyla navrhována terapie, tou byla u seniorů jedna jízda na koloběžce. 

Software CK Profi využívá 23 testů funkcí pohybového systému vpravo a vlevo (tj. celkem 46 testů):

  • 5 dvojic testů aktivních pohybů (AP)
  • 8 dvojic testů pasivních pohybů (PP)
  • 10 dvojic testů míst palpací měkkých tkání (MT) pohybové soustavy – přístupných na povrchu těla, v posturální zátěži.

Každý test se hodnotí třemi stupni (0,1,2), (obdoba testů prof. MUDr. Jandy, DrSc.). Více informací na www.computerkinesiology.cz .

Výsledky jednotlivých testů byly zaznamenávány písemně do protokolu o testování.

 

Obr. č. 5 Záznam o provedeném testování.

Data byla následně (v jiný den) zadána do software Computer Kinesiology CK Profi. Výsledky jednotlivých testů, včetně výstupů software CK, byly zapsány do Excel tabulky a následně statisticky zpracovány pomocí Studentova párového testu s výstupem t-parametru a pravděpodobnosti platnosti nulové hypotézy. Pokud nulová hypotéza platí, jsou rozdíly mezi vstupním a výstupním souborem pouze náhodné (jde o dva náhodné výběry z téhož souboru). Pokud nulová hypotéza neplatí, je mezi vstupním a výstupním souborem statisticky významný rozdíl, který považujeme za efekt koloběhu.

Testování bylo zaměřeno nejprve na seniory a v druhé části na obézní děti. Všichni probandi byli nejprve seznámeni s nácvikem jízdy na koloběžkách a s průběhem testování. Záznamy o výsledcích testů (protokol o testování) byly anonymně vedeny pod kódem, který byl každému probandovi přidělen při vstupní instruktáži.

Baterie testů CK byla provedena na všech probandech dvakrát, před zahájením výcvikové jízdy a po dojetí přibližně po půlhodinovém odpočinku (procházení se). U obézních dětí bylo sledování provedeno 2x, po nástupu do lázní a na konci léčebného pobytu vždy před jízdou a po jízdě na koloběžce /celkem 4 měření). Byl tak sledován i efekt léčebného pobytu.

Výcviková jízda trvala 45 minut a byla vedena zkušenou instruktorkou. Důraz byl kladen na správnou techniku jízdy (střídání nohou, odrazy, držení těla aj.) a individuálně adekvátní zátěž dle kondice, anamnézy a věku probandů. Testování seniorů proběhlo v Centru pohybu Olomouc v dopoledních hodinách 8.5.2019 (1. skupina) a 16.8.2019 (2. skupina). Obě testování proběhly za podobných a příznivých povětrnostních podmínek. Testování obézních dětí proběhlo v Lázních Bludov v odpoledních hodinách 3.11.2019 a 17.11.2019. Obě sledování proběhly opět za podobných povětrnostních podmínek vhodných pro koloběh. Při lázeňském pobytu absolvovali děti předepsané procedury rozšířené o 3 lekce koloběhu týdně.

Vyhodnocované parametry

Computer Kinesiology poskytuje mnoho údajů o funkcích těla.

Pro tuto pilotní studii byly vybrány následující parametry hodnocení funkcí:                     

  1. Celková dysfunkce pohybového sytému TD – vypovídá o celkové kondici pohybového systému především z pohledu stranových nerovnováh (pravolevě, předozadně).

Dále suma nálezů jednotlivých oblastí páteře vypovídá o pohyblivosti jednotlivých úseků páteře:                       

       2. krční,

       3. hrudní,

       4. bederní.

Hodnoty nálezů v pohybových segmentech nejčastěji léčených pro bolesti – vypovídají o zátěži v segmentu, vybrány byly:

  1. segment bederní páteře L4,

  2. segment bederní páteře L5.

Hodnoty nálezů pro vybrané testy hybnosti kloubů - kineziologické fyzioterapeutické testy rozsahu pohybu (škála 3 stupňů dle Jandy) :      

  1. extenze kyčle,
  2. flexe kyčle,
  3. flexe kolene,
  4. dorzální flexe kotníku,
  5. plantární flexe kotníku.

Vyhodnocení

  1. Celková dysfunkce TD

 

 Obr. č. 6 Celková dysfunkce TD senioři                                                                  Obr. č. 7 Celková dysfunkce TD obézní děti

U souboru seniorů střední hodnota Celkové dysfunkce TD před jízdou je 204 a po jízdě 105.

Pokles střední hodnoty o 48,5% původní hodnoty svědčí o významném zlepšení funkcí pohybového systému. Hodnota Celkové dysfunkce menší než 120 je normou zdravé populace, hodnota 120 až 179 představuje pásmo lehčích funkčních poruch, hodnota nad 180 svědčí o aktuálně závažných funkční poruchách pohybového systému (s rizikem strukturálních změn).

U souboru obézních dětí byla střední hodnota Celkové dysfunkce TD před první jízdou 194 a po první jízdě byla 91, před druhou jízdou je TD=137 a po druhé jízdě je TD= 71. Pokles střední hodnoty před a po první jízdě o 53,1 % a o 48,1 % při druhém testování svědčí o významném zlepšení funkcí pohybového systému po jízdě na koloběžce.

Pokles hodnot mezi prvním a třetím testováním o 29,4 % můžeme považovat za efekt lázeňské léčby s využitím koloběžek.

   2. Suma nálezů v oblasti krční páteře

               

   Obr. č. 8 Senioři - suma nálezů v pohybových segmentech C                                               Obr. č. 9 Obézní děti - suma nálezů v pohybových segmentech C

Srovnání hodnot sumy nálezů v oblasti krční páteře před jízdou (vodorovná osa) a po jízdě (svislá osa). Hodnoty jednotlivých probandů jsou znázorněny modrými body. Červená čára zobrazuje stav „nezměněno“ a dělí graf na dvě části. Spodní část (pod červenou přímkou) je oblast zlepšení sledovaného parametru a horní část je oblast zhoršení. Spojnice trendů (modrá přímka) a všechny modré body se nachází u obou souborů pod červenou čarou jako doklad výrazného zlepšení sumy nálezů v oblasti krční páteře u všech probandů (seniorů i obézních dětí).

 

Obr. č. 10 Senioři – suma nálezů v pohybových segmentech C                                   Obr. č. 11 Obézní děti – suma nálezů v pohybových segmentech C

Suma nálezů dle CK v oblasti krční páteře u sledovaného souboru před jízdou měla u souboru seniorů střední hodnotu 210 a po jízdě 107.

Pokles střední hodnoty o 49% původní hodnoty svědčí o významném zlepšení funkcí krční páteře u skupiny seniorů.

U souboru obézních dětí suma nálezů dle CK v oblasti krční páteře byla před první jízdou 216 a po jízdě 83. Před druhou jízdou byla 148 a po druhé jízdě 64. Pokles střední hodnoty o 61,6 % po první jízdě a 56,8 % při druhém testování svědčí o významném zlepšení funkcí krční páteře po jízdě na koloběžce u obézních dětí. Pokles hodnot mezi prvním a třetím testováním o 31,5 % můžeme považovat za efekt lázeňské léčby s využitím koloběhu.

3. Suma nálezů v oblasti hrudní páteře

      

  Obr. č. 12 Senioři – suma nálezů v pohybových segmentech Th                                    Obr. č. 13 Obézní děti – suma nálezů v pohybových segmentech Th

Obdobně jako u Sumy nálezů v krční páteř je u souboru seniorů viditelné, že většina nálezů (modré body) se nachází pod červenou přímkou, tedy v pásmu zlepšení. U skupiny obézních dětí se v pásmu zlepšení nachází všechny výsledky.

      

Obr. č. 14 Senioři – suma nálezů v pohybových segmentech Th                                      Obr. č. 15 Obézní děti – suma nálezů v pohybových segmentech Th

U souboru seniorů měla suma nálezů pohybového systému dle CK v oblasti hrudní páteře před jízdou střední hodnotu 146 a po jízdě 83.

Pokles střední hodnoty o 43,2% původní hodnoty svědčí o významném zlepšení funkcí hrudní páteře u sledované skupiny seniorů.

Suma nálezů pohybového systému dle CK v oblasti hrudní páteře před první jízdou byla 135 a po první jízdě byla 68, před druhou jízdou byla 88 a po druhá jízdě 41. Pokles střední hodnoty sumy nálezů v hrudní páteři o 49,6 % po první jízdě a 53,4 % při druhém testování svědčí o významném zlepšení funkcí hrudní páteře po jízdě na koloběžce u obézních dětí.

Pokles hodnot mezi prvním a třetím testováním o 34,8 % můžeme považovat za efekt lázeňské léčby s využitím koloběhu.

4. Suma nálezů v bederní páteři

      

  Obr. č. 16 Senioři – suma nálezů v pohybových segmentech L                                      Obr. č. 17 Obézní děti – suma nálezů v pohybových segmentech L

Všechny nálezy u obou skupin se nachází v pásmu zlepšení funkcí bederní páteře.

 

 Obr.č. 18 Senioři - suma nálezů v bederní páteři                                                      Obr. č. 19 Obézní děti – suma nálezů v bederní páteři

 Suma nálezů pohybového systému dle CK v oblasti bederní páteře u sledovaného souboru seniorů před jízdou měla střední hodnotu 551 a po jízdě 298.

Pokles střední hodnoty o 45,9% původní hodnoty svědčí o významném zlepšení funkcí bederní páteře u seniorů po jízdě na koloběžce.

Suma nálezů pohybového systému dle CK v oblasti bederní páteře u obézních dětí před první jízdou je 558 a po jízdě je 259, před druhým testováním na konci pobytu je 410 před jízdou a po jízdě je 201. Pokles střední hodnoty o 53,5 % po první jízdě a 50,9 % při druhém testování svědčí o významném zlepšení funkcí bederní páteře u obézních dětí po jízdě na koloběžce.

Pokles hodnot mezi prvním a třetím testováním o 26,5 % můžeme považovat za efekt lázeňské léčby s využitím koloběhu.

 5. Suma nálezů v pohybovém segmentu L4

           

  Obr. č. 20 Senioři suma nálezů v pohybovém segmentu L4                                          Obr. č. 21 Obézní děti suma nálezů v pohybovém segmentu L4

Suma nálezů pohybového systému dle CK Map v segmentu L4 u sledovaného souboru seniorů před jízdou měla střední hodnotu 791 (hodnoty nad 700 = pásmo rizika akutních potíží) a po jízdě 371 (hodnoty do 500 = bezpečné pásmo).

Pokles střední hodnoty o 53% původní hodnoty svědčí o významném snížení zátěže v segmentu L4 a zlepšení jeho funkcí u skupiny seniorů.

Střední hodnota Sumy nálezů segmentu v L4 dle CK MAP před první jízdou je 782 (hodnoty nad 700 = pásmo rizika akutních potíží) a po jízdě je 315 (hodnoty do 500 = bezpečné pásmo), před druhou jízdou je 557 (hodnoty 500 až 700 odpovídají pásmu zvýšeného rizika) a po jízdě je 242 (hodnoty do 300 odpovídají pásmu zdravých lidí bez potíží). Pokles střední hodnoty o 59,7 % po první jízdě a 56,6 % při druhém testování svědčí o významném zlepšení funkcí segmentu L4 po jízdě na koloběžce u obézních dětí.

Pokles hodnot mezi prvním a třetím testováním o 28,7 % můžeme považovat za efekt lázeňské léčby s využitím koloběžek.

 6. Suma nálezů v pohybovém segmentu L5

            

Obr. č. 22 Senioři suma nálezů v pohybovém segmentu L5                                             Obr. č. 23 Obézní děti suma nálezů v pohybovém segmentu L5

Suma nálezů pohybového systému dle CK Map v segmentu L5 u sledovaného souboru seniorů před jízdou měla střední hodnotu 804 (pásmo rizika akutních potíží) a po jízdě 381 (bezpečné pásmo).

Pokles střední hodnoty o 52,6% původní hodnoty svědčí o významném snížení zátěže v segmentu L5 (zlepšení funkcí).

Střední hodnota Sumy nálezů segmentu L5 dle CK MAP před první jízdou obézních dětí je 758 a po jízdě je 299, při druhém teslování na konci léčebného pobytu před jízdou je 516 a po jízdě je 227. Pokles střední hodnoty tohoto parametru o 60,5 %  a při druhém testování o 56 % původní hodnoty svědčí o významném zlepšení funkcí pohybového systému po jízdě na koloběžce.

Pokles hodnot mezi prvním a třetím testováním o 31,9 % můžeme považovat za efekt lázeňské léčby s využitím koloběžek.

7. Extenze kyčle – výsledky testů hybnosti kloubů

                

Obr. č. 24 Senioři – výsledky testů extenze kyčelního kloubu                                              Obr. č. 25 Obézní děti – výsledky testů extenze kyčelního kloubu

Hodnoty nálezů pro vybrané testy hybnosti kloubů (kineziologické fyzioterapeutické testy rozsahu pohybu) jsou roztříděny do třech pásem: norma, lehké funkční poruchy, závažné funkční poruchy. Vyhodnocovaná hodnota je součet nálezů pro pravou a levou stranu těla dohromady. Modře jsou označeny počty nálezů v příslušném pásmu při testování před jízdou a okrově po jízdě. U obézních dětí jsou vybrány hodnoty z prvního testování při nástupu do lázní. U skupiny seniorů jsou při prvním testování nálezy v pásmu závažných funkčních poruch. To není překvapivé, jelikož někteří senioři měli s kyčlemi potíže a byli po TEP kyčle. U obou skupin je vidět, že po jedné lekci koloběhu je výrazný posun počtu nálezů k normě.

8. Flexe kyčle - výsledky testů hybnosti kloubů

                 

Obr. č. 26 Senioři – výsledky testů flexe kyčelního kloubu                                                     Obr. č. 27 Obézní děti – výsledky testů flexe kyčelního kloubu

Srovnání výsledků nálezů testů flexe kyčle na vstupu překvapivě ukazuje vyšší počet závažných nálezů ve skupině obézních dětí oproti skupině seniorů. U obou skupin je po jízdě na koloběžce výrazný posun počtu nálezů do pásma normy. Jistým překvapením je, že větší zlepšení vykazuje skupina seniorů.

9. Flexe kolen - výsledky testů hybnosti kloubů

                 

Obr. č. 28 Senioři – výsledky testů flexe kolen                                                                     Obr. č. 29 Obézní děti – výsledky testů flexe kolen

Vysoký počet nálezů testů flexe kolen v pásmu závažných funkčních poruch u seniorů byl očekáván, vzhledem k počtu seniorů s operovanými koleny včet TEP kolenního kloubu. Překvapení je u vysokého počtu závažných funkčních poruch u skupiny obézních dětí. Bohužel to přesně vystihuje realitu, kdy velká část dětí měla omezenou pohybovou aktivitu především pro potíže s koleny. U obou skupin došlo po koloběhu k posunu nálezů k normě.

10. Plantární flexe kotníků - výsledky testů hybnosti kloubů

                 

Obr. č. 30 Senioři – výsledky testů plantární flexe kotníků                                                   Obr. č. 31 Obézní děti – výsledky testů plantární flexe kotníků

U obou skupin je po jízdě na koloběžkách významný posun počtu nálezů směrem k normě.

11. Dorzální flexe kotníků - výsledky testů hybnosti kloubů

                 

Obr. č. 32 Senioři – výsledky testů dorzální flexe kotníků                                                    Obr- č. 33 Obézní děti – výsledky testů dorzální flexe kotníků

I přesto, že na vstupním testu byl u obou skupin zjištěn největší počet nálezů v pásmu až závažných funkčních poruch, tak po jízdě na koloběžce došlo k výraznému zlepšení a u obou skupin nebyl na výstupu zjištěný žádný nález v pásmu závažných funkčních poruch.

 

Vyhodnocení

Srovnání středních hodnot výstupů diagnostické části Computer Kinesiology ukázalo zlepšení sledovaných parametrů.

Celková dysfunkce TD                 senioři zlepšení o                     47,3%                            t=25              p=1,65E-27

                                                           děti zlepšení                  53,1%                           t=18,2           p=4,11E-10

Významné snížení hodnoty Celkové dysfunkce dle CK svědčí o výrazném zlepšení funkcí celého pohybového systému, především o zlepšení rovnováhy pravolevě a předozadně. Hodnoty parametru t a pravděpodobnost platnosti nulové hypotézy dokazují statisticky velmi významnou změnu.         

Srovnání středních hodnot výstupů diagnostické části Computer Kinesiology ukázalo zlepšení sledovaných parametrů.

Suma nálezů dle CK v oblasti páteře senioři (děti)

krční                 zlepšení o         49 %    (61,6 %) t=17 (10)       p=4,69E-23 (p=4,6E-22)

hrudní              zlepšení o         43,2 % (49,6 %) t=14 (10)       p=3,07E-18 (p=4,3E-22)

bederní             zlepšení o         49,5 % (53,5 %) t=22 (10)       p=1,35E-25 (p=4,2E-22)

segment L4       zlepšení o         53 %    (59,7 %) t=31 (15)       p=2,17E-31 (p=2,5E-9)

segment L5       zlepšení o         52,6 % (60,5 %) t=31 (15)       p=2,50E-31 (p=3,2E-9)

Významné snížení hodnot nálezů v jednotlivých částech páteře svědčí o výrazném zlepšení pohyblivosti páteře a zlepšení funkcí především bederní páteře. Hodnoty parametru t a pravděpodobnost platnosti nulové hypotézy dokazují statisticky velmi významnou změnu.

Srovnání středních hodnot vybraných testů hybnosti kloubů (kineziologické fyzioterapeutické testy rozsahu pohybu, škála 3 stupňů dle Jandy - jsou součástí diagnostické části Computer Kinesiology) ukázalo zlepšení hybnosti kloubů.

Nálezy testů:

extenze kyčlí     zlepšení o         86,6 % (90,9 %)           t=11 (10)          p=4,28E-18 (p=4,3E-55)

flexe kyčlí          zlepšení o         82,9 % (88,8 %)           t=9   (11)         p=3,54E-15 (p=4,2E-77)

flexe kolen        zlepšení o          64,8 % (85 %)              t=16 (12)          p=1,70E-27 (p=5,2E-25)

dorzální flexe     zlepšení o         79,0 % (76,6 %)           t=19 (11)          p=2,60E-33 (p=4,2E-41)

plantární flexe   zlepšení o         66,4 % (66,7 %)           t=16 (10)           p=3,76E-27 (p=7,2E-22)

Významné snížení hodnot nálezů vybraných testů CK svědčí o výrazném zlepšení hybnosti kloubů a zlepšení funkcí především kyčelního kloubu. Hodnoty parametru t a pravděpodobnost platnosti nulové hypotézy dokazují statisticky velmi významnou změnu funkcí pohybového systému po jízdě na koloběžce.

Diskuze

Zlepšení hybnosti kloubů bylo vzhledem k technice jízdy na koloběžce předpokládáno.

Hodnoty zlepšení zjištěné testováním byly však při prvním pohledu překvapující.

Vysvětlení může být v postupném zvyšování rozsahu pohybu jednotlivých kloubů protažením svalstva a uvolněním pojiva jednotlivých kloubů. zlepšením metabolických poměrů tkání (přísun kyslíku, živin, změny pH, změny teplot)

Proband během jízdy na dané trase provedl každý testovaný pohyb v kloubu řádově 1000 krát.

Výrazný efekt jízdy na koloběžce, zjištěný u sledovaného souboru, byl dosažen i díky vedení zkušenou instruktorkou, která dbala na dodržování správné techniky (střídání nohou, odrazy, držení těla a horních končetin při koloběhu...).

Na významném zlepšení sledovaných parametrů se podle našich dlouholetých zkušeností s CK systémem podílí kromě vlastního pohybu i psychologické faktory, tj. pozitivní emoce: radost z pohybu, posílení sebedůvěry (jistota pohybu, prožitek rovnováhy…) a sebehodnocení (…něco nového jsem dokázal …).

Zajímavé je srovnání hodnoty Celkové Dysfunkce TD u různých typů probandů (převzato z jiných studií)

                                                                       Vstupní TD        Výstupní TD

  • senioři (68 let)                                                  190                  100 (po koloběhu)
  • obézní děti (12 let)                                           194                     91 (po koloběhu)
  • klienti Priessnitzových léčebných lázní (55 let)    180                   117 (po lázeňské léčbě)
  • kontrolní skupina zdravých osob (36 let)             180                  195 (bez opatření)

 

Vstupní hodnota TD se pohybuje v hodnotách 180 až 194 (červené pásmo) a odpovídá hodnotám, které má většina našich zákazníků při první návštěvě střediska před koloběhem. Pravděpodobně je to odraz současného životního stylu. Provedená sledování dokladují prospěšnost vhodného pohybu a důležitost životního stylu.

Závěr

  • Hypotéza 1: „Jízda na koloběžce zlepšuje funkce pohybového systému“ byla potvrzena zlepšením střední hodnoty Celkové dysfunkce TD o 47,3 % u seniorů a 53,1 % u obézních dětí.
  • Hypotéza 2: „Jízda na koloběžce zlepšuje funkci bederní páteře“ byla potvrzena. Po jízdě na koloběžce se snížila střední hodnota nálezů v bederní části páteře o 49,5 % u seniorů a 53,5 % u obézních dětí, střední hodnota nálezů v segmentu L4 se zlepšila o 53 % u seniorů a o 59,7 % u obézních dětí. V pohybovém segmentu L5 došlo ke zlepšení o 52,6 % u seniorů a o 60,5 % u obézních dětí.
  • Hypotéza 3: „Jízda na koloběžce zlepšuje funkce kyčlí, kolen a kotníků“ byla potvrzena zlepšením středních hodnot testů extenze kyčlí o 86,6 % u seniorů a o 90,9% u obézních dětí, flexe kyčlí o 82,9% (88,8%), flexe kolen o 64,8% (85%), dorzální flexe kotníků o 79% (76,6%) a plantární flexe kotníků o 66,4% (66,7%).

Hodnoty t-parametru studentova testu svědčí pro statisticky velmi významné zlepšení u všech sledovaných jednotlivých parametrů.

Provedené testování pomocí diagnostické části systému Computer Kinesiology prokázalo u sledovaných souborů po jízdě na koloběžce významné zlepšení funkcí pohybového systému jako celku i zlepšení funkcí jednotlivých úseků páteře včetně „bolestivé“ bederní páteře a zlepšení hybnosti kloubů. Žádný ze sledovaných parametrů nevykázal zhoršení.

Výše uvedené výsledky prokazují prospěšnost jízdy na koloběžce. Jízdu na koloběžce zvládají i senioři, kteří na koloběžce nikdy v životě nejezdili, a testování prokázalo i u nich významné pozitivní vlivy na pohybový systém a celkovou pohybovou kondici.

Provedená pilotní studie prověřila vhodnost zvolené metodiky sledování efektů koloběhu na funkce pohybového systému. Proto spolu s dalšími testy byla použita při rozsáhlejší medicínské studii efektů koloběhu a jeho vhodnosti pro lázeňskou léčbu. Bohužel epidemie nemoci covid-19 a související opatření průběh této studie proti původnímu plánu protáhly. První výsledky pilotní medicínské studie byly publikovány v odborném časopise: Třískala Z.,Jandová D.,Morávek O. Vliv koloběhu na pohybový systém mladších školních dětí, Rehabil. Fyz. Lék. 2021, 28(2), 67-74, a Třískala Z. a kol. Rehabil Fyz lék.2022, 29 (4), str. 181-193.